Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Świętokrzyskie atrakcje w pigułce

Krzyżtopór

Odległość od Ośrodka Grynwald~22 km

Zamek w Ujeździe jest jednym z najcenniejszych atrakcje W Górach Świętokrzyskich, wybudowany na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego – wojewody sandomierskiego. Na bramie wjazdowej umieszczono krzyż i topór, które sprawiły, że powszechnie obiekt nazywany jest jako „Krzyżtopór”. Kilkakrotnie zajmowany i opuszczany zamek przez Szwedów uległ zniszczeniu i po wojnie nie wrócił już do dawnej świetności. Obiekt miał symbolizować kalendarz: cztery wieże miały wyobrażać kwartały, pokoi było tyle ile tygodni w roku, sal ile miesięcy, a okien ile dni w roku.

Zamek krzyżtopór z lotu ptaka Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Święty Krzyż

Odległość od Ośrodka Grynwald~17km

Na drugim co do wysokości wzniesieniu w Górach Świętokrzyskich w miejscu dawnego kultu pogańskiego postawiono klasztor Benedyktynów.
Według Jana Długosza klasztor powstał w 1006 r. Miejsce to było ośrodkiem kultu związanego z przechowywaniem relikwii Krzyża Świętego, stąd nazwa „Święty Krzyż”.

Święty krzyż zimą Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Zalew Chańcza

Odległość od Ośrodka Grynwald~5km

Zbiornik rekreacyjny na rzece Czarnej Staszowskiej, zlokalizowany w pobliżu miejscowości Chańcza Zalew powstawał przez 10 lat, Jest największym zbiornikiem w województwie Świętokrzyskim o powierzchni 340 ha lustra wody.Oprócz pływania możemy popływać kajakiem, rowerkiem wodnym, skuterem wodnym. Nad jeziorem zobaczymy również wielu wędkarzy gdyż Jezioro obfituję w dużą ilość ryb.

Jaskinia „Raj”

Odległość od Ośrodka Grynwald~42km

Jaskinia „Raj” to jedna z najpiękniejszych Polskich jaskiń. W której możemy obejrzeć przepiękne W samej bogate i różnorodne formy naciekowe. Długość jaskini do zwiedzania to 150 metrów.

Jaskinia raj jeden z najważniejszych  Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Zamek Chęciny

Odległość od Ośrodka Grynwald ~42km

Zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV na planie nieregularnego wieloboku wykorzystującego walory obronne wzgórza wznoszącego się na wysokość 360 m n.p.m.

Zamek chęciny z lotu ptaka świętokrzyskie

Tokarnia

Odległość od Ośrodka Grynwald~59km

Muzeum Wsi Kieleckiej, utworzone w 1976 roku, w którym znajduje się 25 obiektów architektury drewnianej woj. Świętokrzyskiego. Możemy tutaj znaleźć różne typy domów, magazyny, kościół, młyn oraz wiele innych atrakcji na terenie muzeum.

Drewniany dom z ziemi świętokrzyskiej

Pozostałości Zamku Szumsko

Odległość od Ośrodka Grynwald~ 1km

Pierwszymi znanymi właścicielami wsi Rembów był ródOdrowążów. Oni to najprawdopodobniej zbudowali zamek na początku XIV wieku nazywając warownię Szumsko.

 Ruiny zameku w Rembowie

Bałtów

Odległość od Ośrodka Grynwald~62km

Bałtowski Park Jurajski, w którym można obejrzeć naturalnej wielkości rekonstrukcje dinozaurów. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji dla dzieci w regionie świętokrzyskim. Na terenie parku znajduje się wyciąg naracirski oraz wiele innych atrakcji.

Dinozaur w parku bałtowskim

Park Rozrywki i Miniatur „Sabat Krajno”

Odległość od Ośrodka Grynwald ~26km

Całoroczny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy, składający się z miniatur najbardziej znanych budowli świata, stacji narciarskiej oraz parku linowego.

Wieża eifla Park miniatur góry świętokrzyskie zielone szkoły atrakcje w górach świętokrzyskich

Sandomierz

Odległość od Ośrodka Grynwald ~56km

Sandomierz malownicze miasto, jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast Polski. W mieście jest ponad 120 zabytkowych budowli wszystkich stylów.

Ratusz w Sandomierzu

Bodzentyn

Odległość od Ośrodka Grynwald~35km

Biskup krakowski Bodzanta w XIV wieku założył miejscowość, w której pod koniec tego samego wieku zbudował zamek oraz mury miejskie a w następnym stulecia, kardynał Zbigniew Oleśnicki ufundował gotycką kolegiatę.

Ruiny pałacu biskupa krakowskiego Bodzentę góry świętokrzyskie

Kielce

Odległość od Ośrodka Grynwald~40km.

Stolica województwa świętokrzyskiego, blisko 200-tysięczne miasto położone nad rzeką Silnicą.
Miejsca, które warto zobaczyć: Pałac biskupów krakowskich, Bazylika katedralna, Rezerwat Kadzielnia, Rezerwat Karczówka, Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego, Rezerwat Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego, Pałacyk Zielińskiego, Ulica Sienkiewicza oraz Rynek.

Piękny pałac krakowskich w centrum Kielc

Kałków–Godów – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Matki, Ziemi Świętokrzyskiej

Odległość od Ośrodka Grynwald~31km

W dwupoziomowym kościele, została umieszczona kopia cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski z Lichenia. Nad całością dwupoziomowego kościoła wznosi się monumentalna Golgota na wysokość 33 metrów.

Cudowe wzniesienie przypominające golgotę atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Starachowice

Odległość od Ośrodka Grynwald~43km

Znajduję się tu zabytkowy zespół wielkopiecowy z XIX wieku, na terenie którego utworzono Muzeum Przyrody i Techniki.

Zagnańsk

Odległość od Ośrodka Grynwald~44km

Znajduje się tu legendarny dąb – „Bartek”. Jego wiek szacowany jest na 650 lat.

Najstarsze drzewo w Polsce dąb Bartek

Wiślica

Odległość od Ośrodka Grynwald~58km.

Kazimierz Wielki ufundował gotycki kościół kolegiacki, w jego podziemiach zachowała się tzw „płyta wiślicka” fundamenty dwóch wcześniejszych kościołów . W średniowieczu Wiślica była jednym z ważniejszych grodów Małopolski.

Pacanów

Odległość od Ośrodka Grynwald~33km.

Zdjęcie koziołka matołka w Pacanowie

Szydłów

Odległość od Ośrodka Grynwald~12km

Miasteczko Szydłów ze świetnie zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym z pozostałościami zamku, murami obronnymi i bramami miejskimi, Szydłów jest również zwany „śliwkową stolicą Polski”.

Brama krakowska w Szydłowie

Opatów

Odległość od Ośrodka Grynwald~29km

W Opatowie warto zobaczyć Kolegiatę pod wezwaniem św. Marcina z XIw. Jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. W kolegiacie zachowały się cenne polichromie barokowe przedstawiające sceny bitewne: Psie Pole, Grunwald i odsiecz wiedeńską. Bramę Warszawska z pozostałościami murów obronnych z XVI w. oraz podziemną trasę turystyczną wykorzystującą dawne piwnice drążone w lessie (unikatowy przykład architektury podziemnej z XVI w.)

Brama Krakowsa z a na drugim planie wielka Kolegiata św Marcina

Baranów Sandomierski

Odległość od Ośrodka Grynwald~61km.

Na prawym brzegu Wisły znajduje się najcenniejsza i najpiękniejsza dawna rezydencja magnacka. Ten imponujący obiekt architektury renesansowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie.

Rezdydencja magnacka w Baranowie Sandomierksim

Ćmielów

Odległość od Ośrodka Grynwald~39km.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura, kultywująca przedwojenne tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają roku 1804. Turyści często jako jedną z wielu atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich  wybierają się do fabryki porcelany aby zobaczyć produkcję porcelany jak i zakupić ją w sklepie firmowym.

Logo producenta porcelany Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Baseny mineralne w Solcu Zdrój

Odległość od Ośrodka Grynwald~39km

Baseny Mineralne tajemnicą ich skuteczności leczniczych kąpieli tkwi w wodzie – solance siarczkowo-siarkowodorowej o niespotykanej nigdzie indziej, zawartości aktywnych związków siarki – ok.900mg H2S/litr. Atrakcje W Górach Świętokrzyskich.

Powrót na główną Stronę