Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Świętokrzyskie atrakcje w pigułce

Krzyżtopór

Zamek w Ujeździe jest jedną z najcenniejszych atrakcji w Górach Świętokrzyskich, wybudowany na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego – wojewody sandomierskiego. Nazwa zamku pochodzi od herbu Ossolińskich, na którym widnieje krzyż i topór, umieszczone również na bramie wjazdowej, które sprawiły, że powszechnie obiekt nazywany jest jako „Krzyżtopór”. Rezydencja wzniesiona na początku XVII w typie palazzo in fortezza. Została zaprojektowana przez Wawrzyńca Senesa na wzór kalendarza: cztery wieże/ baszty ( pory roku), 12 sal balowych (miesiące w roku), 52 pokoje (tygodnie), 7 bram (dni tygodnia) 365 okien (liczba dni w roku). Kilkakrotnie zajmowany i opuszczany zamek przez Szwedów uległ zniszczeniu i po wojnie nie wrócił już do dawnej świetności. Do dzisiś budowla pozostała w stanie imponującej ruiny.

Odległość od Ośrodka Grynwald ~22 km
Zamek krzyżtopór z lotu ptaka Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Święty Krzyż

Po benedyktyński klasztor na górze Łysiec (595 m n.p.m.), drugim co do wysokości wzniesieniu w Górach Świętokrzyskich. Według Jana Długosza klasztor powstał w 1006 r. Do dzisiaj przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Odbudowana po 100 latach, w 2014 roku wieża kościoła Świętej Trójcy umożliwia obejrzenie rozległej panoramy gór świętokrzyskich. Znajduję się tutaj również Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Z platformy widokowej nad gołoborzem widać wyjątkowe rumowisko skalane, wał kultowy z VIII wieku oraz wieżę RTV o wysokości 157 metrów.

Odległość od Ośrodka Grynwald~17km
Święty krzyż zimą Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Zalew Chańcza

Zbiornik rekreacyjny na rzece Czarnej Staszowskiej, zlokalizowany w pobliżu miejscowości Chańcza. Zalew powstawał przez 10 lat od 1974 do 1984 w otulinie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego, jest największym zbiornikiem w województwie Świętokrzyskim o powierzchni 340 ha lustra wody. Głębokość zalewu wynosi do 11 metrów Oprócz pływania możemy popływać kajakiem, rowerkiem wodnym, skuterem wodnym. Nad jeziorem zobaczymy również wielu wędkarzy gdyż jezioro obfituję w dużą ilość ryb takich jak sandacz, leszcz, sum, okoń, karp i amur.

Odległość od Ośrodka Grynwald~5km
jezioro Chańcza o zachodzie słońca

Jaskinia „Raj”

Jaskinia „Raj” to jedna z najpiękniejszych Polskich jaskiń. W której możemy obejrzeć przepiękne W samej bogate i różnorodne formy naciekowe. Długość jaskini do zwiedzania to 150 metrów

Odległość od Ośrodka Grynwald~42km
Jaskinia raj jeden z najważniejszych  Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Zamek Chęciny

Zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV na planie nieregularnego wieloboku wykorzystującego walory obronne wzgórza wznoszącego się na wysokość 360 m n.p.m

Odległość od Ośrodka Grynwald ~42km
Zamek chęciny z lotu ptaka świętokrzyskie

Tokarnia

Muzeum Wsi Kieleckiej, utworzone w 1976 roku, w którym znajduje się 25 obiektów architektury drewnianej woj. Świętokrzyskiego. Możemy tutaj znaleźć różne typy domów, magazyny, kościół, młyn oraz wiele innych atrakcji na terenie muzeum

Odległość od Ośrodka Grynwald ~ 59km
Drewniany dom z ziemi świętokrzyskiej

Pozostałości Zamku Szumsko

Pierwszymi znanymi właścicielami wsi Rembów był ródOdrowążów. Oni to najprawdopodobniej zbudowali zamek na początku XIV wieku nazywając warownię Szumsko

Odległość od Ośrodka Grynwald~ 1km
 Ruiny zameku w Rembowie

Bałtów

Bałtowski Park Jurajski, w którym można obejrzeć naturalnej wielkości rekonstrukcje dinozaurów. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji dla dzieci w regionie świętokrzyskim. Na terenie parku znajduje się wyciąg narciarski oraz wiele innych atrakcji

Odległość od Ośrodka Grynwald~62km
Dinozaur w parku bałtowskim

Park Rozrywki i Miniatur „Sabat Krajno”

Całoroczny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy, składający się z miniatur najbardziej znanych budowli świata, stacji narciarskiej oraz parku linowego

Odległość od Ośrodka Grynwald ~26km
Wieża eifla Park miniatur góry świętokrzyskie zielone szkoły atrakcje w górach świętokrzyskich

Sandomierz

Sandomierz malownicze miasto, jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast Polski. W mieście jest ponad 120 zabytkowych budowli wszystkich stylów

Odległość od Ośrodka Grynwald ~56km
Ratusz w Sandomierzu

Bodzentyn

Odległość od Ośrodka Grynwald~35km

Biskup krakowski Bodzanta w XIV wieku założył miejscowość, w której pod koniec tego samego wieku zbudował zamek oraz mury miejskie a w następnym stulecia, kardynał Zbigniew Oleśnicki ufundował gotycką kolegiatę.

Ruiny pałacu biskupa krakowskiego Bodzentę góry świętokrzyskie

Kielce

Stolica województwa świętokrzyskiego, blisko 200-tysięczne miasto położone nad rzeką Silnicą.
Miejsca, które warto zobaczyć: Pałac biskupów krakowskich, Bazylika katedralna, Rezerwat Kadzielnia, Rezerwat Karczówka, Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego, Rezerwat Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego, Pałacyk Zielińskiego, Ulica Sienkiewicza oraz Rynek.

Odległość od Ośrodka Grynwald~40km.
Piękny pałac krakowskich w centrum Kielc

Kałków–Godów – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Matki, Ziemi Świętokrzyskiej

Odległość od Ośrodka Grynwald~31km

W dwupoziomowym kościele, została umieszczona kopia cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski z Lichenia. Nad całością dwupoziomowego kościoła wznosi się monumentalna Golgota na wysokość 33 metrów.

Cudowe wzniesienie przypominające golgotę atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Starachowice

Odległość od Ośrodka Grynwald~43km

Znajduję się tu zabytkowy zespół wielkopiecowy z XIX wieku, na terenie którego utworzono Muzeum Przyrody i Techniki.

Zagnańsk

Odległość od Ośrodka Grynwald~44km

Znajduje się tu legendarny dąb – „Bartek”. Jego wiek szacowany jest na 650 lat.

Najstarsze drzewo w Polsce dąb Bartek

Wiślica

Odległość od Ośrodka Grynwald~58km.

Kazimierz Wielki ufundował gotycki kościół kolegiacki, w jego podziemiach zachowała się tzw „płyta wiślicka” fundamenty dwóch wcześniejszych kościołów . W średniowieczu Wiślica była jednym z ważniejszych grodów Małopolski.

Pacanów

Odległość od Ośrodka Grynwald~33km.
Zdjęcie koziołka matołka w Pacanowie

Szydłów

Odległość od Ośrodka Grynwald~12km

Miasteczko Szydłów ze świetnie zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym z pozostałościami zamku, murami obronnymi i bramami miejskimi, Szydłów jest również zwany „śliwkową stolicą Polski”.

Brama krakowska w Szydłowie

Opatów

Odległość od Ośrodka Grynwald~29km

W Opatowie warto zobaczyć Kolegiatę pod wezwaniem św. Marcina z XIw. Jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. W kolegiacie zachowały się cenne polichromie barokowe przedstawiające sceny bitewne: Psie Pole, Grunwald i odsiecz wiedeńską. Bramę Warszawska z pozostałościami murów obronnych z XVI w. oraz podziemną trasę turystyczną wykorzystującą dawne piwnice drążone w lessie (unikatowy przykład architektury podziemnej z XVI w.)

Brama Krakowsa z a na drugim planie wielka Kolegiata św Marcina

Baranów Sandomierski

Odległość od Ośrodka Grynwald~61km.

Na prawym brzegu Wisły znajduje się najcenniejsza i najpiękniejsza dawna rezydencja magnacka. Ten imponujący obiekt architektury renesansowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie.

Rezdydencja magnacka w Baranowie Sandomierksim

Ćmielów

Odległość od Ośrodka Grynwald~39km.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura, kultywująca przedwojenne tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają roku 1804. Turyści często jako jedną z wielu atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich  wybierają się do fabryki porcelany aby zobaczyć produkcję porcelany jak i zakupić ją w sklepie firmowym.

Logo producenta porcelany Atrakcje W Górach Świętokrzyskich

Baseny mineralne w Solcu Zdrój

Odległość od Ośrodka Grynwald~39km

Baseny Mineralne tajemnicą ich skuteczności leczniczych kąpieli tkwi w wodzie – solance siarczkowo-siarkowodorowej o niespotykanej nigdzie indziej, zawartości aktywnych związków siarki – ok.900mg H2S/litr. Atrakcje W Górach Świętokrzyskich.

Powrót na główną Stronę