MAJ
Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu
miejsce: Święty Krzyż
Podczas jarmarku możemy cofnąć się do początków powstania klasztoru. Zobaczymy w jaki sposób mnisi na Świętym Krzyżu żyli na co dzień, jakie potrawy jadali wtedy mieszkańcy regionu świętokrzyskiego oraz zobaczyć kramy garncarskie, zielarskie, kowalskie, rzeźbiarskie, stolarskie, pszczelarskie i kamieniarskie. Atrakcją są również występy zespołów muzycznych i tanecznych.
Międzynarodowy Turniej Rycerski o Szablę Krzysztofa Ossolińskiego
miejsce: zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Na zamku organizowany jest co roku turniej rycerski, w którym rycerze walczą o nagrodę główną – szable Krzysztofa Ossolińskiego – dawnego właściciela Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Rycerze zmagają się w wielu dyscyplinach, m.in. pojedynki na miecze lub walki na kopie. Dodatkową atrakcją turnieju są pokazy dawnych tańców dworskich oraz pokaz sztucznych ogni.
Czerwiec
Wytopki Ołowiu
miejsce: Park Etnograficzny w Tokarni
Impreza odbywająca się w Tokarni nawiązuje do wielowiekowej tradycji górnictwa w okolicach Chęcin. W czasie festynu odbywa się pokaz wytopu ołowiu, z którego następnie bite są pamiątkowe medale. Dodatkową atrakcją są występy zespołów artystycznych, wielki kiermasz sztuki ludowej i pokaz pędzenia dziegciu. W otoczeniu zabytkowych obiektów Parku Etnograficznego pracują bednarze, plecionkarze, garncarze a uczestnicy imprezy mogą spróbować potraw kuchni regionalnej.
„Świętokrzyskie Święto Chleba”
miejsce: Park Etnograficzny w Tokarni
Podczas święta odbywają się pokazy wypieku chleba z poczęstunkiem i degustacją, prezentacje maszyn rolniczych. Na terenie skansenu odbywają się pokazy i kiermasz tradycyjnych rzemiosł, dla dzieci atrakcjami są „Dawne gry i zabawy ludowe , a uzupełnieniem są występy ludowych zespołów muzycznych.
Święto Kielc
miejsce: Kielce
W czasie trzech czerwcowych dni Kielce tętnią życiem kulturalnym i artystycznym. A to za sprawą odbywających się z okazji Święta Kielc koncertów, festynów i imprez plenerowych. Do późnych godzin wieczornych czynne są muzea, domy kultury, galerie i wystawy. Organizowane są też imprezy sportowe i rekreacyjne, do uczestnictwa w których zapraszane są całe rodziny. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się jarmark świętokrzyski. Kramy rozstawione są w centrum miasta wzdłuż głównego deptaka – ul. Sienkiewicza. Kulminacją imprezy jest wielki pokaz ogni sztucznych.
Lipiec
Jarmark Jagielloński oraz Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego
miejsce: Sandomierz
Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego z Garbowa, który odbywa się rokrocznie w Sandomierzu obejmuje między innymi turnieje łucznicze, kusznicze, walki pieszych, walki na miecze i topory, turniej bardów i tancerzy wraz z dworskim balem oraz parady dworu Księstwa Sandomierskiego i chorągwi wojsk sandomierskich.
Sierpień
Odpust Klasztorny
Miejsce: Rytwiany
Odpust Klasztorny w Rytwianach odbywa się w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gromadzi wielką rzeszę wiernych, pielgrzymów i turystów z kraju i zagranicy. Uroczysta msza święta rozpoczyna całodzienny festyn rodzinny.
Święto Śliwki
miejsce: Szydłów
Szydłów uznawany jest za stolicę polskiej śliwki. Impreza ma na celu promocję owoców z okolicznych sadów. Prezentowanych jest kilkanaście odmian śliwek, które można degustować, a także zakupić. Na licznych stoiskach można spotkać potrawy, których głównym składnikiem jest śliwka. Goście odwiedzający Szydłów chętnie kupują „śliwowice” produkowana według starej receptury. Niezwykłą atrakcją jest pokaz suszenia owoców starodawną metodą ziemną na tzw. laskach.
Dymarki Świętokrzyskie
miejsce: Nowa Słupia
Dymarki Świętokrzyskie – to jedna z najważniejszych świętokrzyskie wydarzenia dwudniowa plenerowa impreza odbywająca się w Nowej Słupi. Główną atrakcją jest pokaz wytopu żelaza w piecach dymarkowcyh metodą sprzed 2000 lat. W trakcie Dymarek turyści oprócz unikatowego pokazu wytopu żelaza mogą obejrzeć jak i również uczestniczyć w warsztatach rzemiosła i pokazach rękodzieła ludowego (kowali, garncarzy, rzeźbiarzy). Uzupełnieniem warsztatów są występy znanych polskich zespołów.
Wrzesień
„W dzień św. Tekli ziemniaki będziem piekli”
miejsce: Dębno koło Rakowa
Odbywające się w Dębnie koło Rakowa święto co roku obchodzone jest w okolicach 23 września, kiedy to przypadają imieniny św. Tekli. Jest to okazja do wyśmienitej zabawy. Największą atrakcją imprezy jest, oczywiście, pieczenie w wielkich ogniskach ziemniaka. Ponadto odbywają się: kiermasz potraw i produktów regionalnych, pokazy rękodzielnictwa, występy zespołów dziecięcych i ludowych, a na zakończenie obejrzeć można występ zaproszonej na święto gwiazdy polskiej estrady.
Świętokrzyski Piknik Jurajski
miejsce: Bałtów
Głównym celem imprezy jest propagowanie atrakcji turystycznych regionu świętokrzyskiego poprzez prezentację ośrodków muzealnych i środowisk twórczych. W trakcie trwania pikniku zainaugurowane zostaną m.in. obchody Dnia Paleontologa. Zaplanowane spotkania z paleontologiem będą miały charakter praktyczny – odbędą się bowiem wycieczki, w czasie których ich uczestnicy będą poszukiwali tropów dinozaura i skamieniałości. Podczas pikniku odbędą się także pokazy cięcia i szlifowania agatu oraz pokazy płukania złota. Będzie giełda rzemiosła i rękodzieła artystycznego, warsztaty garncarskie i wikliniarskie.